Plastový nebo papírový kelímek..?
Plastový nebo papírový kelímek..?
Nejsem žádná ekoaktivistka, ale pokud je to jen trošku možné unikám “ mimo civilizaci” do přírody a snad i proto si kladu otázku, co s tou hromadou plastu, kterou ordinace každý den”vyprodukuje”.. Původní úvaha,nahradit jednorázový plastový kelímek za papírový,narazila na prostý fakt žádný JEDNOÚČELOVÝ obal i kdyby byl recyklovatelný kompostovatelný a zároveň rozložitelný NEMUŽE být nazýván EKOLOGICKÝM. A vzhledem k tomu, že chod ordinace podléhá přísným hygienickým pravidlům, přece jenom je ochrana zdraví na prvním místě️, není možné v tuto chvíli nahradit vetšinu jednorázových prvků za skutečnou ekoverzi🤨. Navíc aby běžný papírový kelímek splnil svá očekávání, musí být vyroben z přírodní celulózy, což je snadno recyklovatelný materiál. Každý kelímek ale obsahuje cca 5% polyetylenu, který zajištuje na jedné straně odolnost proti prosáknutí a na druhé nemožnost běžné recyklace.. Částečné řešení ale existuje a to v podobě bioplastu, který představuje mnohem přijatelnější variantu než je plast, který se v přírodě rozkládá i stovky let. V případě jednoučelových obalů je ale třeba, aby se tyto kompostovatelné kelímky skutečně na kompost dostaly..,většina z nich stejně nakonec skončí v odpadkových koších…skutečná ekoverze tak představuje řešení, kdy jsou využívány víceučelově..
Za těchto okolností je potěšující nápad prodejny kávy z Kapského Města Thruth Coffee, která přišla s kelímky na kávu, které se po vypití promění na biologicky rozložitelné květináčky na bylinky. Postup je jednoduchý. Až dopijete kávu, poohlédnete se po troše hlíny, kterou nasypete do kelímku. Na kelímku jsou navléknuty papírové etikety se semínky bazalky, rukoly nebo tymiánu. Etiketu zmačkáte a umístíte do hlíny. Zalijete vodou a můžete se těšit na zelené bylinky. Kelímky lze také rovnou ponořit do truhlíku nebo na zahradu do hlíny, jsou rozložitelné a za krátkou dobu z nich v zemi nezbyde nic. Tak až se ocitnete v Kapském městě, víte , kam zajít na kávu.
Ale zpátky do zubní ordinace, v tuto chvíli lze pouze běžné plastové kelímky nahradit bioplastem a doufat, ze se časem vyřeší jejich svoz.
A s tímto tématem souvisí i téma eko kartáčků. Velmi ráda bych vám je doporučila, ale zatím se mi nepodařilo objevit eko kartáček, který by splňoval potřebné parametry. Pokud je ale jednou objevím, budu jejich velký fanda
Odpovědět
Přeposlat
Leave a reply