Péče o dětský chrup
Mléčné zoubky jsou pro děti stejně tak důležité jako stálé zuby pro dospělé!
V téměř všech evropských jazycích se dočasným zubům říká “ mléčné zuby“. Ve Spojených státech je běžný termín „dětské zuby“ a v některých asijských zemích se jim říká „padavé zuby“ protože dětem nakonec vypadnou.
Mléčný chrup je nezbytný pro samotné žvýkání potravy, je velmi důležitý pro správný vývoj řeči, současně drží místo pro stálé zuby a umožnuje tak jejich správné prořezání a konečně i čelistní svaly a kosti potřebují pro své formování dočasné zuby (o tom jak dítě vypadá, když mu chybějí zuby nebo má místo zoubků černé uhlíky nemluvě).
Mléčné zoubky mají svůj čas v ústech přesně vymezený a v moment, kdy se začnou hýbat, je to signál, že se brzy objeví stálý zub. Za situace, kdy v ústech ještě zůstává mléčný zoubek a už se za ním klube stálý zub, je nutné mléčný zoubek vytáhnout. Ten už ale svoji roli naplnil. Naopak je vždy smutné, když musíme mléčný zoubek předčasně vytáhnout, ač měl v ústech dítěte ještě několik let sloužit.
A tak na 100% platí i mléčné zoubky je potřeba dobře čistit !!!
V naší ordinaci zveme děti pravidelně na kontroly a od čtyř let k nám chodí na dentální hygienu. Snažíme se tak podpořit samotné rodiče v jejich snaze dětem zuby dobře čistit a děti samotné vedeme od malička k správným návykům co se zubní hygieny týče.
A kdy je vhodné s dítětem poprvé navštívit zubního lékaře?
Obecně platí, že první návštěva by měla přijít s prvním zoubkem. Již v tento moment je vhodné si s rodiči ujasnit, jak se o mléčné zoubky starat.
Doma máme všichni zubní kartáček a jak takový dětský zubní kartáček má vypadat?
Štětiny kartáčku by měly být měkké a husté, zastřiženy mají být rovně a jejich konce by měly být zaoblené. Kartáček má mít malou hlavičku a rukojet´ by měla být z neklouzavého materiálu bez zbytečných ozdob a měla by lehce pružit.
Mým vítězem je dětský Curaprox kartáček a dětský Tello kartáček, dále Paro a Tepe a prošel by i Elmex a Spokar. Určitě NEDOPORUČUJI Hello Kitty ( vlákna příliš tvrdá, málo hustá, hlavička příliš velká a tvar rukojeti je nevhodný).
Kromě zubního kartáčku je ale nutné u dětí, které už mají mléčné stoličky venku a nemají mezi zoubky mezery, nutné výbavu na čištění doplnit o zubní nit a mezizubní kartáčky. Stejně tak je velmi důležité dětem zoubky dočišt’ovat a to klidně až do věku deseti let a to zejména mezizubní prostory.
Pokud nevíte jak na to, objednejte se k dentální hygienistce, ta vám ráda poradí.
A jak je to s tím sladkým a kazy?
Ano baktérie cukry milují, a proto je hloupost dětem dávat celý den sladkosti nebo slazené nápoje a namáčet dudlík do medu a jiné hlouposti. Pokud ale svým dětem koupíte zmrzlinu nebo jim uděláte na snídani palačinky, tak se jim zuby kazit nezačnou, samozřejmě za předpokladu, že zoubky dvakrát denně dobře vyčistíte..:)
S tímto tématem souvisí noční kojení. Doporučení čistit zuby po každém kojení mi přijde úsměvné (kdyby mi tohle někdo doporučoval před pár lety, kdy se dcera budila mnohokrát za noc, protože jí rostly zoubky a jediné co pomáhalo bylo kojení, tak ho asi zakousnu..:)) stejně tak přestat kojit na „žádost zubaře“ mi nepřijde rozumné. Mateřské mléko je opravdu sladké, zatímco kravské obsahuje 4g laktozy na 100 ml, lidské je takřka dvakrát sladší. Jenže v mateřském mléce není jen laktoza ale i látky, které zpomalují růst baktérií ovlivňujících tvorbu zubního kazu.
Časté noční kojení po jednom roce věku může přispět ke vzniku kazu, ale zpravidla hraje roli několik faktorů.
- Naprosto zásadní je jak dobře či špatně zuby vyčistíte!
- Přísun sladkého, není ani tak důležité množství ale jak často! Metlou dětských zubů není mateřské mléko, ale ucucávání sladkých šťáviček a limonád a žužlání rohlíků (mají vysoký obsah sacharidů) a samozřejmě lízátka a sladké bombony.
- Dospělí by se měli vyvarovat olizování dětských lžiček a dudlíků, nebot´tak mohou přenášet bakterie, které zvyšují riziko zubního kazu.
Držím palec vám všem, at´ se čištění daří a baví vše zúčatněné ..:))
Leave a reply