Mýty o zubech
Jeden z důvodů, proč jsem začala psát blog o zubech, je snaha vyvrátit několik mýtů, které o zubech panují.
- Nevěřte nikomu, kdo vám tvrdí, že kazy jsou dědičné! Můžete podědit stravovací zvyky popřípadě návyky v ústní hygieně, ale zuby se vám jednoduše kazí proto, že je špatně čistíte. Na vzniku kazu se podílí všechny bakterie, které osidlují dutinu ústní, přičemž některé z nich mají vliv zásadní. Jednou z nich je Streptococcus mutans, která štěpí cukry z potravy, vznikají tak kyseliny (zejména kys. mléčná), které naleptávají povrch zubů. Jako obrana fungují sliny, které dokáží tento proces zastavit a zhruba během hodiny neutralizují kyselé prostředí zpět na neutrální. Problém nastává, když sliny přes silnou vrstvu plaku nemají k zubu přístup anebo nestihnout ph v ústech neutralizovat a to za situace, kdy ústy procházejí cukry příliš často. Řešení je tedy zuby pravidelně a dobře čistit a nekonzumovat celý den sladké nápoje či sladkosti.
- Poměrně často slýchávám, že se ženám v těhotenství začaly kazit zuby. Pravdou je, že těhotenství je obdobím výrazných změn v celém organismu a to i v ústní dutině. Vlivem zvýšených hladin hormonů (estrogenu a progesteronu) jsou dásně více prokrvené a mnohem citlivěji reagují na přítomný bakteriální plak. Pokud žena trpí zánětem dásní ještě před těhotenstvím, stav se obvykle v průběhu těhotenství zhorší. Současně zánět dásní zvyšuje riziko předčasného porodu a přispívá k nižší porodní váze novorozenců. Kromě zvýšených hladin hormonů dochází v těhotenství k častějšímu zvracení a je zvýšen dávivý reflex, což může komplikovat samotné čištění. Pokud žena častěji zvrací, určitě nedoporučuji okamžitě vyčistit zuby, ale počkat ideálně půl hodiny až se ph v ústech opět srovná. Nedojte tak k narušení povrchu zubu, který je agresivní žaludeční štávou naleptáván. Těhotenství taktéž provázejí různé „těhotenské chutě“, které mohou vést k nadměrné konzumaci sladkého. Závěrem lze tedy říci, těhotenství nezpůsobuje tvorbu kazů, pouze souhrn faktorů, které je provází, může vést k rychlejší tvorbě kazů. Stejně tak je chyba věřit pověrám, že dítě odebírá matce vápník ze zubů, ten čerpá z potravy ( jenom pokud by byla potrava nevyvážená, odebírá vápník z kostních rezerv matky). Z toho všeho pramení, že je pečlivá dentální hygiena v těhotenství velmi důležitá!
- Poslední z mýtů, které bych dnes ráda vyvrátila, pouze tvrdým kartáčkem dobře vyčistíte zuby. To je velký omyl, naopak tvrdý kartáček může vyrobit řadu problémů, at´ již na povrchu samotných zubů ve formě defektů v oblasti krčku zubu, popřípadě traumatizuje dásně, vede postupně k jejich ústupu a odhalování krčků zubů. Vhodný je tedy pouze kartáček, který má měkká vlákna, rovně zastřižená se zaobleným koncem a v dostatečném množství.
Leave a reply