Rozhodnuto pro zubní implantáty!
Je třeba vyvrátit řadu mýtů a nepravd o zubních implantátech a proto jsem odpověděla na nejčastěji kladené otázky.
- Co je to zubní implantát? Jedná se o malý díl opatřený závity podobný šroubku, který je vyroben z titanu či jeho slitin a zavádí se do kosti v místě ztraceného zubu jako jeho plnohodnotná náhrada. Stává se tak estetickým i funkčním řešením.
- Jaké je využití zubních implantátů? Zubní implantát nahrazuje kořen zubu a slouží jako kotevní pilíř, na který lze připevnit další díl (abutment) a ten osadit korunkou či můstkem, popřípadě slouží k ukotvení hybridní snímatelné náhrady. Je možné nahradit jeden chybějící zub, více zubů nebo dokonce ošetřit celou bezzubou čelist.
Ve srovnání s tradičními typy ošetření (můstky, celkové snímatelné náhrady) mají implantáty řadu výhod.
-díky přenosu žvýkacích sil skrze korunku fixovanou na zubní implantát je chráněna kost, která při ztrátě zubu přirozeně mizí. Tento jev se promítá do tvaru tváře, která se může během doby měnit.
-pevně a spolehlivě fungují při kotvení snímatelných náhrad
-jsou jedinečným řešením při náhradě jednoho ztraceného zubu, ve srovnání s tradičním typem ošetření (můstkem) není nutné sousední zuby brousit na korunky
-výrazně jednodušší udržování ústní hygieny než u můstků
– vysoká úspěšnost léčby a velmi dobrá estetika
3.U kterých pacientů se implantáty používají? Je dnes už obvyklé používat implantáty i u mladších ročníků, například v kombinaci s rovnátky?
Existuje úzká skupina pacientů, u kterých není možné implantovat. Jedná se o pacienty trpící závažnými systémovými chorobami a težkými chorobami imunitního systému.
Rovněž děti není možné ošetřit tímto způsobem. Implantáty je možné zavádět ve věku, kdy se zastaví růst čelistí.
Naopak neexistuje žádný věkový limit, do kterého je možné implantovat (věk naší nejstarší klientky ošetřené zubními implantáty byl 83 let).
Při léčbě rovnátky je možné implantát zavést před zahájením ortodontické léčby a osadit provizorní korunkou, je ale nutné implantovat do místa, kde by měl mít implantát pozici po sejmutí rovnátek.
Lze zvolit i opačný postup, kdy pacient nejdříve absolvuje léčbu rovnátky a teprve poté je zaveden implantát.
Pokud se nejedná o pacienta, u kterého ještě není dokončen růst čelisti a netrpí onemocněním, které neumožnuje zavedení implantátu, je implantát ideálním řešením pro náhradu ztraceného zubu, popřípadě skupiny zubů.
4.Mohou se použít implantáty pro nahrazení celého chrupu?
Za situace, kdy chybějí zuby v celé čelisti, je možné zavést dva až osm implantátů a dle počtu zavedených implantátů zvolit typ náhrady.
2 – 4 implantáty je možné využít k ukotvení hybridní snímatelné náhrady ( v dolní čelisti spolehlivě fungují 2 implantáty, v horní čelisti je vhodné zavést 4 implantáty), ve srovnání s celkovou snímatelnou náhradou, která přináší pro člověka řadu omezení, hybridní náhrada v ústech velmi dobře drží a není nutné ji v ústech fixovat adhezivními krémy.
Člověk se tak může bez obav smát a může jíst aniž by měl obavy, že mu protéza vypadne z úst.
5-8 implantátů je možné využít k fixaci můstku. Jedná se o fixní typ ošetření, který představuje maximální komfort ve funkci a je i velmi dobrým estetickým řešením. V ústech se netvoří bolestivé otlaky, je možné si vychutnat jídlo, člověk se cítí podstatně lépe a věří si.
5.Jak probíhá samotný zákrok, co se během něj děje (provádí se v analgosedaci nebo lokální anestézii? Jaké nástroje se během zákroku používají?
V úvodu se znecitliví místo zákroku, následuje odklopení slizničního laloku a obnaží se kost.
Kalibrovanými vrtáky se navrtá do kosti „štola“ a zavede se implantát. Následuje uzavření rány nevstřebatelnými stehy.
Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění, ošetření však lze absolvovat i v analgosedaci.
Pro zavádění implantátu slouží chirurgický motor a chirurgické instrumentárium (kalibrované vrtáky, pinzety, nůžky, peány, jehelce, háky, rozvěrače, raspatoria, apod.
6.Potřebuji předoperační vyšetření?
Pro výkon v analgosedaci popřípadě v celkové narkoze je nutné předoperační vyšetření. U lokální anestezie takové vyšetření potřebné není.
7.Kolik nejvíce implantátů se při jednom zákroku používá?
Zubními implantáty lze ošetřit celou bezzubou čelist a během jednoho zákroku tak zavést až 8 implantátů.
8.Co když v čelisti není dostatek kosti?
Jedná se o velmi častou situaci. Nedostatek kosti nemá být důvodem k zamítnutí náhrady zubu zubním impantátem. Je několik metod „augmentace“, tzn. získání potřebného objemu kosti. Při menším úbytku kosti je velmi spolehlivou metodou řízená tkáňová regenerace GBR, která vychazí z poznatků o růstu tkání při obnově kostního defektu. Jako augmentát slouží umělý kostní materiál (BioOss) krytý membránou. Výhodou je, že jí lze většinou provádět současně se zavedením implantátu a pacienta nijak významně nezatěžuje. Podle velikostu defektu trvá hojení různě dlouho, minimální doba je ovšem 4-5 měsíců.
Při významnějším úbytku kosti se využívá augmentace kostním blokem odebraným nejčastěji v oblasti brady popřípadě v oblasti dolních osmiček. V tomto případě trvá hojení zhruba 4 měsíce a potom je možné implantovat.
9.Jaká je příprava pacienta na tento zákrok? Liší se podle toho, kolik bude „třetích zubů“?
Při plánovaném velkém chirurgickém zákroku, popřípadě z medicínských důvodů (pacienti s cukrovkou, srdečními vadami, atd.), se před výkonem předepisují antibiotika. U zákroků v analgosedaci, popřípadě v celkové narkoze, je nutné předoperační vyšetření
10.Implantát sedí v ústech a pacient může odejít domů. Jak dlouho nesmí jíst, co může a nemůže a po jakou dobu?
V den, kdy byla operace provedena, je doporučeno zůstat v klidu a vyvarovat se zvýšené fyzické námahy. Je vhodné zevně chladit tvář v den zákroku, popřípadě i následující den. V místě rány je doporučeno čistit zubním kartáčkem velmi opatrně, v prvních třech dnech vůbec. Bežná ústní hygiena je doplněna o výplachy ústní vodou s dezinfekčním účinkem (používá se chlorhexidin). Bolest je možné tlumit běžnými analgetiky (Ibalgin, Aulin, Paralen).
Konzumovat jídlo je možné, je ovšem doporučeno vyčkat do doby, než ustoupí účinek anestezie a současně není doporučena v den zákroku tuhá strava – lépe i následující den.
11.Přibližná doba rekonvalescence před eventuálním dalším zákrokem
To záleží na typu ošetření a náročnosti zákroku. Zpravidla trvá několik měsíců (dva a více) než je možné implantát zatížit (osadit korunkou, můstkem či snímatelnou náhradou).
V některých případech je možné implantát ihned zatížit provizorní korunkou, popřípadě provést okamžitou implantaci, kdy se v tentýž den extrahuje zub a do téhož místa se zavede implantát.
12.Jak musíme o implantáty doma pečovat?
O zuby je nutné se pečlivě starat bez ohledu na to, jestli jsou skutečné nebo umělé. Správná domácí péče s pravidelnou návštěvou dentální hygieny je základem úspěchu a předpokladem, že vše bude fungovat tak, jak má.
13.Z jaké hmoty jsou vyrobené?
Z titanu nebo slitiny titanu a zirkoniumoxidu. Díky tomu jsou implantáty tzv. bioinertní, to znamená, že si jich naše tělo a náš imunitní systém nevšímá a nevnímá je jako cizorodý prvek.
14.Existuje nějaká barevná škála, abychom se co nejlépe „trefili“ k okolním zubům?
Jakmile je implantát vhojen do kosti, je možné provést otisk a ponechat v laboratoři zhotovit celokeramickou nebo metalokeramickou korunku, která se našroubuje nebo nacementuje na implantát. Díky velmi přesné práci našich techniků a vynikajícím estetickým vlastnostem celokeramické korunky jsme schopni naprosto věrohodně nahradit chybějící zub a barevně jej přizpůsobit sousedním zubům.
15.Jaké je riziko, že se implantát nevhojí a musí být vyjmut/nahrazen?
Před zavedením implantátu je nutné velmi důkladné komplexní vyšetření a posouzení, zda je implantát vhodným řešením. Velmi důležitá je vyhovující ústní hygiena a spolupráce pacienta během fáze hojení, kdy je nutné dodržet veškerá doporučení.
Velkou roli také hraje kvalita samotného implantátu a zručnost implantologa.
Pokud se jedná o prověřený systém, implantát zavádí zkušený implantolog a jsou splněny uvedené podmínky, jsou rizika minimální.
16.Jsem kuřák a chci implantát…
Všeobecně známá věc, že kouření škodí zdraví, platí i ve stomatologii. Kouření samo o sobě není překážkou pro zavedení zubního implantátu, snižuje ale prokrvení tkání a tím prodlužuje hojení. U kuřáků je tak velmi důležité, aby velmi zásadně omezili kouření v průběhu 2 týdnů po zákroku a následně velmi dbali na dobrou ústní hygienu.
Je současně nutné počítat s tím, že kuřáci nedostávají garanci na tento typ ošetření.
17.Na kolik přijde implantát? Hradí v některých případech implantáty pojišťovna?
Obecně platí, že každá zubní ordinace má ceny určené podle minutové kalkulace dané provozními náklady ordinace.
Je třeba v průměru počítat s částkou 10.000 až 21.000 korun za samotný implantát, další investice je sekundární díl a korunka – zde se pohybujeme v rozpětí 5.000- 15.000 korun.
Hrazení zubních implantátů z veřejného zdravotního pojištění je možné ve všech případech, je-li jejich použití jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, a musí být vždy schváleno revizním lékařem.
Úhrada může být povolena některým pacientům se závažnými rozštěpovými vadami, pacientům po rozsáhlých onkologických chirurgických výkonech v obličejové oblasti, případně lidem ve věku 18-25 let s diagnostikovanou anodoncií či hypodoncií (tj. u kterých se zuby nevyvinuly). I u těchto pacientů musí být splněny další podmínky, ošetřující lékař musí doložit skutečnost, že navrhovaný postup ošetření je jedinou možností a neexistuje žádná jiná odpovídající alternativní péče, která by byla hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění a kterou by bylo možné s ohledem na zdravotní stav pacienta použít.
Pouze lékaři pracující v některém ze specializovaných zdravotnických zařízení (např. Dětská stomatologická klinika FN Motol, Stomatologická klinika FN Královské Vinohrady, atd.) mohou vyplnit žádanku o povolení úhrady z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Leave a reply